رسانه کمپین من طراحم

برگزیدگان «جایزه معمار ۹۶» اعلام شدند

0

این جایزه که از سال ۱۳۸۰ توسط نشریه معمار برگزار می‌شود و به معرفی برترین طرح‌های معماری می‌پردازد که از نظر خلاقیت و نحوه‌ی به کارگیری فضا در خدمت کاربری شاخص هستند. امسال نیز این جایزه در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسکونی آپارتمانی و مسکونی تک‌واحدی برگزار می‌شود.

تمام پروژه‌های ساخته‌شده پس از انقلاب در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسکونی تک‌واحدی و مسکونی آپارتمانی در ایران که در دوره‌های قبل جایزه معمار شرکت نکرده‌اند، مجاز به شرکت در رقابت سال جاری بودند و در چهار گروه جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. پروژه‌های معماری داخلی، اگر دخل و تصرف در اجزای ثابت فضای آنها صورت گرفته باشد، امکان شرکت در گروه بازسازی را داشته‌اند؛ اما پروژه‌های مرمتی مجاز به شرکت در رقابت نبودند.

مبلغ کل جوایز ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است که بنا به صلاحدید داوران بین برندگان چهار گروه تقسیم شد. داوران «جایزه معمار ۹۶» جی ونژن، حسین شیخ زین‌الدین، رضا دانشمیر، علی کرمانیان و رامبد ایلخانی بودند. روش داوری همچون سال‌های گذشته شامل چند مرحله حذف و انتخاب برای گزینش پروژه‌های نیمه‌نهایی، نهایی و برندگان در هر چهار بخش بود. داوری آثار ارسالی به دبیرخانه‌ی این جایزه بر اساس معیارهای عمومی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که به این شرح هستند:

  • خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان
  • مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از‌جمله: محدودیت‌های اقتصادی، شرایط خاص سایت از‌نظر ابعاد و اندازه‌ها،‌ ضوابط و رویه‌های قانونی (به‌ویژه در شهرها)، دشواری‌های فنی و …
  • دقت و نوآوری در طراحی جزئیات
  • توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی،‌ ارزش‌های زیست‌محیطی و تعهدات اجتماعی

 

گروه مسکونی تک‌واحدی

رتبه اول مسکونی تک‌واحدی: ویلای چشم‌چران، مینودشت / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی)

 

رتبه دوم مشترک مسکونی تک‌واحدی: ویلای ونوش، مازندران / دفتر معماری ۵۱-۳۵ (حمید عباسلو، عباس یاقوتی، ندا ادیبان راد)

 

رتبه دوم مشترک مسکونی تک‌واحدی: ویلای شماره سی، البرز / سعید میرمحمدصادقی، لادن زارعی

 

رتبه سوم مسکونی تک‌واحدی: دوگانه صفادشت / دفتر دیگر (علیرضا تغابنی)

 

گروه مسکونی آپارتمانی

رتبه اول مسکونی آپارتمانی: مجموعه مسکونی خواب آرام، اصفهان / گروه طراحی فضا، رویداد، شهر (محمد عرب، مینا معین‌الدینی، الهه حاج‌دایی)

 

رتبه دوم مشترک مسکونی آپارتمانی: آپارتمان ۱۱۱، البرز / مهندسان مشاور نگین شهر آینده (علی نقوی نمینی)

 

رتبه دوم مشترک مسکونی آپارتمانی: ساختمان مسکونی خیابان منظریه، تهران / دفتر معماری ساو (امین فراهانی)

 

رتبه سوم مشترک مسکونی آپارتمانی: ساختمان مسکونی خانه کوچک، اصفهان / مسیح فضیله

 

رتبه سوم مشترک مسکونی آپارتمانی: آپارتمان مسکونی ملک، اصفهان / دفتر معماری پیرامون (بهروز شهبازی، با همکاری مهران قرائتی)

 

گروه عمومی

رتبه اول عمومی: باغ کتاب تهران / مهندسان مشاور هسته طراحی [فضای چهارم] (سام طهرانچی)

 

رتبه دوم عمومی: حضور در هرمز / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی، گلناز بهرامی، فاطمه رضایی فخرآستانه)

 

رتبه سوم مشترک عمومی: کیوب کلاب، تهران / دفتر معماری آن (مهراد حبیبی، ‌روزبه قائم‌مقامی)

 

رتبه سوم مشترک عمومی: ته باغ رستوران محمد، اصفهان / دفتر فرایند منطقی در طراحی معماری (احسان حسینی، الهام گرامی‌زاده نائینی)

 

گروه بازسازی

رتبه اول بازسازی: آشپزخانه آبان، تهران / مجید زمانی، محدثه یونسی، علی غرقی

 

رتبه دوم بازسازی: گالری نبشی، تهران / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی، روشنک سجادیان)

 

رتبه سوم بازسازی: بازسازی نمایندگی کاشی تبریز و Keraben، همدان / دفتر معماری موسوی و همکاران (سیدجلیل موسوی)

 

منبع خبر: رویدادهای معماری

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.