رسانه کمپین من طراحم

کمپین #من_طراحم، یک خواست مدنی برای حمایت از شغل طراحی

601

نویسنده:دکتر محمدجعفر نعناکار – وکیل و مدرس دانشگاه

 

هزاره سوم را هزاره پویش مدنی نیز نام نهاده‌اند، هزاره‌ای که در آن سند حقوق بشر پس از تدوین و اجرا در حال نهادیه شدن نیز هست و چندین نسل خود را از باب سندیت نیز طی نموده، یکی از مصادیق این سند تکیه بر حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، و البته یکی از الزامات رعایت این حقوق داشتن تجارت و به عبارتی انتخاب شغل دلخواه توسط ابناء بشر است.
وجود شغل‌ها با ماموریت‌های مخصوص به خود بستری را ایجاد نموده تا شاغلین به حِرَفِ مختلف بکوشند تا از حقوق صنفی خود به انحای مختلف دفاع نمایند و خود، تخصص و بازار کاری را از حداقل صیانت‌های مربوطه برخوردار نمایند.
بی‌تردید حمایت‌های دولتی یکی از راه‌های پشتیبانی از چنین حقوقی است،‌ اما آنچه که بیش از حمایت‌های دولتی می‌تواند مثمر ثمر باشد، وجود جامعه‌های مدنی مرتبط، تشکل‌های صنفی، سازمان‌های غیر دولتی و همچنین وجود سازمان‌های غیر انتفاعی است.
در ایران نیز با وجود هزاران واحد صنفی، شاهد آن هستیم تا بسیاری از مشاغل همچنان دارای حمایت‌های مدنی نبوده و به صور مختلف حقوقشان نادیده گرفته می‌شود، یکی از راه های حفاظت از امنیت شغلی ایجاد حمایت‌های مدنی است و یکی از مشاغلی که به شدت در ایران نیازمند حمایت‌های مدنی است، شغل طراحان در سطوح و ابعاد مختلف است.
طراحان صنعتی، معماران،‌ طراحان نشان تجاری، پیکره تراشان، نقشه برداران، طراحان دیجیتالی، شخصیت پردازان رایانه‌ای و مواردی همچون آن جزء شغل‌هایی محسوب می‌گردد که به شدت نیازمند حمایت‌های مدنی جامعه است.
تشکیل و ایجاد کمپین من طراحم با بیش از ۷ هزار عضو، که اکثر آنان طراح و یا حامیان طراحان‌اند باعث شده تا یک خواست مدنی در راستای حمایت از این نوع مشاغل ایجاد گردد، برگزاری چندین همایش و کارگاه تخصصی در راستای حمایت از حقوق طراحان و در نتیجه رو نمایی از الگوی استانداردهای قراردادهای طراحی در برج میلاد تهران خود گامی محکم در ایجاد حمایت‌های حقوقی و قانونی از شغل طراحان بوده است.
امید است در همایش آینده کمپین من طراحم شاهد نوآوری‌های بیشتری در زمینه حقوقی در خصوص حمایت از دستاوردهای هنرمندان و تضمین امنیت کار و تعهدات کارفرمایان باشیم که امید است با حمایت و همدلی همراهان همیشه همراه شاهد پیشرفت های ملموس دیگری در این زمینه باشیم.

ارسال یک پاسخ

بازی انفجار شرطی بازی انفجار ترفند انفجار شرطی